Atrakcje

1. Zamek w Malborku

Gotycki zamek w Malborku wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej.

 

W latach 1309-1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. W latach 1457-1772 z tego miejsca panowali wojewodowie malborscy. W 1961 roku utworzono Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Zródło: http://www.zamek.malbork.pl/

2. Muzeum Zalewu Wiślanego

Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – to najmłodszy z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

Muzeum na swoich wystawach prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Do najciekawszych eksponatów muzeum należy oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka k. Sztutowa oraz barkas - jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. W muzeum można zobaczyć także tradycyjne łodzie rybackie z okolic Zalewu, a także unikatowy ślizg lodowy Ludowy 8 - zwany także od nazwiska konstruktora Weilandem.

 

http://www.nmm.pl/muzeum-zalewu-wislanego

3. Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim

Główną siedzibę placówki stanowi budynek dawnej serowni, pochodzący z 1902 roku. Produkcja mleczarska była w nim prowadzona do lat II wojny światowej.

 

Po zakończeniu walk służył najpierw jako magazyn łupów wojennych, a następnie – do lat 80. XX wieku – wykorzystywany był przez Spółdzielnię Transportu Wiejskiego i Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopska. W 1993 roku, z inicjatywy Klubu Nowodworskiego, w budynku utworzono Muzeum Żuławskie, otwarte w czerwcu 1994 roku.

4. Pętla Żuławska

Pętla Żuławska jest drogą wodną o długości 303 km, łącząca szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki z wodami Zalewu Wiślanego. Jest częścią Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 biegnącej z Rotterdamu przez Antwerpię i Berlin do Kaliningradu i Kłajpedy.

 

http://www.petla-zulawska.pl/

5. Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławy to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Można urozmaicić i wzbogacić jego zwiedzanie przez podróż koleją wąskotorową - jedną z najstarszych w naszym kraju. Żuławska Kolej Dojazdowa to kolej wąskotorowa łącząca takie miejscowości, jak Mikoszewo, Jantar, Stegna, Sztutowo i Nowy Dwór Gdański.

 

Na trasie kolei, która łączy Nowy Dwór Gdański z miejscowoścami nadmorskimi Mierzei Wiślanej, oprócz pięknych widoków żuławskiego krajobrazu i lasów i plaż Mierzei Wiślanej, można zobaczyć kilka ciekawych zabytków, np. gotycki kościół w Cyganku, kolejowy most na rzece Szkarpawie oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie.

 

http://kolejzulawska.pl/

6. Pasieka u Strusi

Każdy kto chce poznać tajniki hodowli strusi, jak również przybliżyć sobie tematykę pszczelarstwa, powinien odwiedzić Pasiekę U Strusi, mieszczącą się w Jantarze, przy drodze do Rybiny. Jest to gospodarstwo o profilu edukacyjnym, w którym dostępne są wystawy, tematycznie związane z życiem pszczół oraz strusi. Szczególną uwagę zwiedzających przyciąga tutaj szklany ul. Można obserwować w nim życie oraz pracę pszczół, ponieważ zamieszkują go żywe owady.

 

Na miejscu istnieje możliwość zakupu produkowanego tutaj miodu, w tym wyjątkowo smacznego miodu smakowego z dodatkiem cynamonu oraz całe mnóstwo innych produktów pszczelich. Gospodarstwo organizuje specjalne turnusy dla szkół, połączone z przekazywaniem najmłodszym wiedzy, dotyczącej życia wspomnianych ptaków i owadów.

7. Mini ZOO

Zapraszamy do Mini ZOO w Jantarze, gdzie mnogość rzadkich odmian zwierząt i ptaków daje możliwość bliskiego, poznawczego i przybliżającego świat przyrody kontaktu z naturą. Dla najmłodszych turystów jest to nie lada atrakcja, a możliwość osobistego nakarmienia zwierzaków marchewką, stanowi ogromne przeżycie oraz wyjątkowe wakacyjne wspomnienie. Dla starszych to możliwość spaceru, wypoczynku w ciszy, wśród alejek ponad 2 hektarowego, rozległego ogrodu.

8. Jazda Konna BUFFALO BILL w Jantarze

Przygoda dostępna nie tylko dla tych, którzy potrafią jeździć. Zabierzemy Was na nią, nawet jeśli nigdy wcześniej nie siedzieliście na koniu. Czego możecie się spodziewać? W zależności od zaawansowania grupy czekają Was galopy po plaży, wjazd konno do morza, cudowne widoki, adrenalina, źrebaki biegające luzem i (co najważniejsze) chwila oderwania od codzienności... Weź ze sobą dobry humor i odrobinę odwagi!

 

http://buffalobill.pl/pl/

Strony internetowe - odee.pl